Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 17
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Stefana Szolc - Rogozińskiego
w Kaliszu

ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 3b, 62-800 Kalisz
tel./fax: 62 765 34 33
sekretariat@sp17.kalisz.pl

Dzisiaj:
Wczoraj:
Wszyscy:
1138
1443
4840500

Twoje IP: 18.117.81.240

 

zapr1

SP17 drzwi otwarte2

 

Siatkarskie Osrodki Szkolne

 

  

DyplomBohaterOn

 

 

 

PodziekowanieMaraton20232024

 

 

 

DyplomZapachSwiat

 

 

 

ZaswiadczenieTydzienAmerykanski

 

 

 

Podziekowanie NarodoweCzytanie2023

 

 

 

 Certyfikat Sprzatamy dla Polski

 

 

 

 Certyfikat SprzatanieSwiata2324

 

 

  

Dyplom Bieg Urwisa

 

 

 

Dyplom Rajd Wiosenne Majaki

 

 

 

 Dyplom Akcja Zonkile 20222023

 

 

 

Dyplom Sprzatamy dla Polski 5 edycja

 

 

 

  DyplomOgolnopolskiTurniejBezpieczenstwa

 

 

 DyplomRajdPTTKKamienieHistorii

 



DyplomZielonyKadr

 

 

PodziekowanieSchronisko1

 



SzkolaDoHymnuDyplom20221

 

 


 dyplomszkolapamieta2022

 

 

 Narodowe Czytanie - podziękowanie

 

 


DyplomBBC2122

 

 

PodziękowanieKlucze

 

 


Europa i ja

 


 Dyplom




 DzienIntegracji

 

 

DyplomZabawazeSztuka

 

 

 

SzkolaPamieta7

 

 


dyplom

 

 

 DyplomAZonkile

 

 

Podziękowanie20523

 

 

 

CertyfikatDzienSportu1  

 

 

PieknaNaszaPolskaCała

 

 

 

 

  

 

Bez tytułu

Oddziały przedszkolne           

Fabryka św. Mikołaja

phoca thumb m image0002Uczniowie oddziałów przedszkolnych uczestniczyli w koncercie świątecznym "Fabryka św. Mikołaja", zorganizowanym przez Państwową Szkołę Muzyczną. Dzieci poprzez muzykę zostały zaproszone do magicznej krainy św. Mikołaja. Piękna muzyka i radosne śmiechy naszych najmłodszych uczniów wypełniły budynek szkoly.

 

 

 

 

 

Prace i dekoracje świąteczne

phoca thumb m image0007Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia uczniowie z oddziałów przedszkolnych wykonywali prace o tematyce świątecznej. Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością! Dzięki ich pomysłom i ogromnej pracy powstały przepiękne ozdoby choinkowe oraz różnorodne dekoracje świąteczne.

 

 

 

 

 

Wycieczka do Zawidowic

phoca thumb m image0004"W Święta, każde dziecko wie, jak pierniki piecze się" o tym w świątecznym klimacie dowiedziały się dzieci z oddziałów 0a i 0b, które 6 grudnia, w ramach mikołajek, pojechały na warsztaty piernikowe do Zawidowic k. Pleszewa. Przedszkolaki poznały tajniki pieczenia i ozdabiania pierników. Oprócz tego zwiedzały stajnię i oglądały konie. Wróciły zadowolone i bogatsze o nowe przeżycia.

 

 


Finał konkursu "Cztery pory roku"

phoca thumb m 20220518 162924a18 maja odbył się finał konkursu "Cztery pory roku". Policzono wszystkie prace i było ich 999. Mamy dwie finalistki Hanię Bogacz i Zlatę Siur. Sześcioletnie artystki wykonały zestaw prac plastycznych w szkole podczas zajęć. Malowały cztery pory roku: lato, jesień, zimę i wiosnę. Obrazy przedstawiające wybraną porę roku można zobaczyć na wystawie w "Galerii Szatnia" w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

 

Nagroda dla Zlaty

phoca thumb m 20220421 091139aSześcioletnia artystka otrzymała nagrodę w Konkursie Plastycznym "Cztery pory roku - Wiosna". Na konkurs zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu wpłynęły 223 obrazy przedstawiające wiosnę. Pracę dziewczynki można zobaczyć na wystawie w Galerii MDK. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

 


Magiczna Irlandia

phoca thumb m image001Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu zorganizował konkurs plastyczny pod tytułem "Magiczna Irlandia", do którego przystąpiły sześciolatki z naszej szkoły. Konkurs wiązał się z obchodami Dnia Św. Patryka. W tym roku inspiracją były podania i legendy dotyczące Zielonej Wyspy. Na konkurs wpłynęły 152 prace plastyczne z placówek w Kaliszu i okolicy. Wyróżnienie otrzymali: Nela Pilarska, Mikołaj Ubycha i Julia Smółka. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

 

 

W zaczarowanej krainie baśni

phoca thumb m image006W ubiegłym tygodniu dzieci z oddziałów przedszkolnych przeniosły się w zaczarowaną krainę baśni. Nasi najmłodsi uczniowie mieli przyjemność uczestniczyć w znakomitym spektaklu pt.: "Calineczka", który przeniósł je w magiczny świat głównej bohaterki. Przygody, których doświadczyli podczas przedstawienia, dostarczyły zerówkowiczom wielu emocji. Ponadto dzieci wzięły udział w kreatywnych warsztatach z wykorzystaniem papieru. Zabawy i uśmiechów nie było końca!

 

 

 

Kolejny sukces sześcioletniej artystki Zlaty Siur

phoca thumb m image004Z ogromną radością informujemy, że uczennica oddziału przedszkolnego Zlata Siur, została laureatką II edycji konkursu „Rodzinne potyczki", zorganizowanym przez Książnicę Pedagogiczną w Kaliszu. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu ozdób bożonarodzeniowych. Jury, spośród nadesłanych blisko dwustu prac, doceniło talent Zlaty i przyznało Jej I miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

 

 

Afrykańskie nakrycie głowy dla Pani albo Pana

phoca thumb m image001Konkurs został zorganizowany dla uczczenia pamięci patrona naszej szkoły Stefana Szolc - Rogozińskiego, podróżnika, odkrywcy Kamerunu. 44 uczniów edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej puściło wodze dziecięcej fantazji! Wystawa afrykańskich "kapeluszy" przyciągnęła wielu oglądających. Wszystkie prace zostały nagrodzone. Gratulujemy dzieciom pomysłu.

 

 

 

 

Wspomnienie jesieni

image005Sześciolatki mają kolejną laureatkę! Praca plastyczna Hani Bogacz została nagrodzona w konkursie plastycznym "Cztery pory roku - Jesień". Na konkurs zorganizowany przez MDK w Kaliszu wpłynęły 324 prace przedszkolaków z placówek w Kaliszu i okolicy. Wystawę można zobaczyć w Galerii Młodzieżowego Domu Kultury. Gratulujemy sukcesu małej malarce.

 

 

 

 

Artystka Zlata Siur

phoca thumb m image002Prace sześcioletniej Zlaty Siur brały udział w konkursie plastycznym "Cztery pory roku - Lato" zorganizowanym przez MDK w Kaliszu. Do nowej edycji konkursu wpłynęło 166 prac z Kalisza i okolic. Zlata otrzymała nagrodę. Pracę utalentowanej sześciolatki można oglądać w holu MDK. Obraz jest ozdobą galerii. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

 



Wędrówka śladami Stefana Szolc - Rogozińskiego

phoca thumb m image004W piękny, jesienny, słoneczny dzień dzieci z obu oddziałów przedszkolnych wędrowały po Kaliszu śladami Stefana Szolc - Rogozińskiego, patrona naszej Szkoły. Przed tablicą upamiętniającą podróżnika dzieci zapaliły znicz. W dalszej wędrówce sześciolatki zatrzymały się przy Ławeczce poświęconej Stefanowi Rogozińskiemu. Każdy chciał mieć pamiątkowe zdjęcie. Przy Głównym Rynku, w galerii z medalionami przedstawiającymi sławnych Polaków związanych z naszym miastem, dzieci odszukały podobiznę Stefana Szolc - Rogozińskiego, słynnego podróżnika, odkrywcy Kamerunu. Zatrzymaliśmy się też w pobliżu domu, w którym urodził się i mieszkał. Z tarasu wieży ratuszowej próbowaliśmy zobaczyć miejsca, które zwiedziliśmy. Emocji było wiele. Zadowoleni, z bagażem ciekawych doświadczeń, powróciliśmy do szkoły.

 

 

Stefan Szolc - Rogoziński patron naszej szkoły

phoca thumb m image003"Poznaj patrona naszej szkoły sześciolatku" to innowacja pedagogiczna przeznaczona dla obu oddziałów przedszkolnych. Podczas pierwszego spotkania dzieci ustaliły, jakie cechy powinien mieć patron, dlaczego szkoła musi mieć patrona oraz kim był Stefan Rogoziński i czego dokonał. Sześciolatki mają już sporą wiedzę na temat dokonań podróżnika, odkrywcy Kamerunu. Zapytajcie!

 

 

 

Konnichiwa Japonia!

phoca thumb m image00519 października w auli szkoły odbyło się spotkanie z panią Martą Kaletą, japonistką. Po powitaniu i poznaniu kilku słów po japońsku pani Marta w ciekawy sposób zapoznała uczniów z kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni. Ponadto dzieci miały okazję zobaczyć tradycyjne kimono i dowiedzieć się, że przyjmowanie gości dla Japończyków jest ogromnym wydarzeniem. Następnie próbowały specjalnie dla nich przygotowanej herbaty i degustowały ciasteczka, które zwyczajowo podaje się w tym kraju. Spotkanie dostarczyło uczniom wielu nowych wrażeń i było ciekawym doświadczeniem.

 



Kodowanie z Zieloną Żabką

phoca thumb m image008"Kodowanie z Zieloną Żabką" - tak brzmi temat innowacji pedagogicznej dla sześciolatków, która wprowadzi dzieci w świat programowania i kodowania. Kodowanie to nic innego jak rozwiązywanie zagadek i problemów w kreatywny sposób. Dzieci z natury są ciekawe świata, chcą doświadczać, eksperymentować i działać. Do tej pory poprzez udział w proponowanych zabawach dzieci uczyły się współpracy, planowania, analizowania i samodzielnego tworzenia różnych kodów.

 

 


Podroż z klaunem Darencjo zaczarowaną lokomotywą

phoca thumb m image004Klaun Darencjo zabrał dzieci w podróż do świata wierszy Juliana Tuwima. Wyruszyły one zaczarowaną lokomotywą i zatrzymywały się na wybranych stacjach: w Rzepkowicach bawiły się z dziadkiem i babcią hodując rzepkę, w Śpiewowicach trenowały wokal z panem Tralalińskim, a na stacji Rymowanki tańczyły i rymowały wesoły tekst razem z klaunem. Podczas podróży wszyscy dobrze się bawili.

 

 

 

W Zaciszu nie było cicho

phoca thumb m 243661396 453095119384695 4296111851355334709 nSześciolatki razem z rodzicami wybrały się do gospodarstwa agroturystycznego "Zacisze". Wycieczka stała się dobrą okazją, by móc się lepiej poznać i zaprzyjaźnić. Podczas pikniku bohaterowie wierszy J. Tuwima zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy. Młodzi turyści zjedli też smaczne kiełbaski, a na deser pyszne rogaliki, które upiekła mama Mikołaja. Dużą atrakcją okazała się jazda na kucyku, która dała dzieciom wiele radości. Niektóre sześciolatki podróżowały na kucyku pierwszy raz. Wszyscy bawili się wybornie!

 

 

Dania - ostatni przystanek w wędrówce sześciolatków po świecie

phoca thumb m 15Dania jest ojczyzną Hansa Christiana Andersena oraz krainą klocków Lego. Pomysłodawcą marki Lego jest duński cieśla Ole Kirk Christiansen. Początkowo były to drewniane zabawki, ale od 1949 roku do ich produkcji wykorzystano tworzywo sztuczne. W 1958 roku powstał sposób łączenia klocków, który znany jest współcześnie. Lego, czyli po prostu: "baw się dobrze". Z Danii pochodzi również Hans Christian Andersen, którego świat nazywa królem bajek. To on pierwszy nadał ludzką osobowość przedmiotom. Podczas ostatnich zajęć, odbywających się w ramach innowacji pedagogicznej "Świerszcz podróżnik", sześciolatki wysłuchały wybranych baśni Andersena oraz wykonały pracę plastyczną. Następnie z wielu rysunków złożyły książeczkę, nadając jej własny tytuł. Farvel Dania!


Kaliszanin Stefan Szolc - Rogoziński zorganizował wyprawę, która zwróciła uwagę świata na Polaków

phoca thumb m 20210520 082001Do Afryki zaprowadziła go ciekawość, naukowa pasja, żądza przygody i wizja niepodległej Polski. Miał on wyjątkowy pomysł, aby na zachodnim wybrzeżu innego kontynentu stworzyć kolonię. Nowa, wolna ojczyzna znalazłaby się w przyjemniejszym miejscu, niż między Niemcami a Rosją. Stefan Szolc - Rogoziński podróżował z przyjaciółmi: geologiem Klemensem Tomczekiem, meteorologiem Leopoldem Janikowskim oraz ze swoim wyżłem Dolarem. Razem dokonali największych polskich osiągnięć podróżniczych, odkrywczych i naukowych w czasie rozbiorów. W celu uczczenia pamięci Stefana Szolc - Rogozińskiego, patrona naszej szkoły, uczniowie z edukacji wczesnoszkolnej i edukacji przedszkolnej wzięli udział w spektaklu, którego celem było przybliżenie tej niezwykłej postaci.


Wielki sukces sześcioletniego Milana

phoca thumb m 1620765730931Już są wyniki XX Prezentacji Teatrzyków Przedszkolnych o nagrodę Pluszowego Misia, które odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu. Do zmagań teatralnych przystąpiły przedszkolaki z placówek Kalisza i okolic. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie oddziału przedszkolnego. Milan Kołeczko podczas prezentacji monodramu "Kocia banda" pokazał, jak może rozrabiać rockandrollowy kocur razem z kolegami kocurami. Mały, wielki aktor Jan Wasiak wspaniale zaprezentował się w monodramie "Wszystko może się zdarzyć". Lena Reksa w sposób niezwykle interesujący i tajemniczy przedstawiła monodram "Wieża". Nagrodę indywidualną otrzymał najmłodszy uczestnik Milan Kołeczko. Filmiki z prezentacji można obejrzeć na Facebooku Młodzieżowego Domu Kultury. Gratulujemy małym, wielkim artystom i życzymy dalszych sukcesów.


Sukcesy sześciolatków w konkursie plastycznym "Cztery pory roku"

phoca thumb m 20210429 090115W ciągu roku szkolnego 2020/2021 sześciolatki z naszej szkoły brały udział w konkursie plastycznym "Cztery pory roku: Lato, Wiosna, Jesień, Zima". Konkurs został zorganizowany przez MDK w Kaliszu. Na konkurs plastyczny o tematyce "Lato" wpłynęło 228 prac plastycznych. Wyróżnienia otrzymali: Oliwia Dwórczyk, Maja Kizowska i Jakub Nowicki. W konkursie plastycznym o tematyce "Jesień", na który wpłynęło 287 prac, nagrodę otrzymali: Oliwia Dwórczyk i Jakub Nowicki, a wyróżnieni zostali: Marcel Marczak, Oliwia Filipiak i Szymon Nowak. Na konkurs o mroźnej porze roku "Zima" wpłynęło 289 prac plastycznych. Wyróżnienie otrzymała Oliwia Dwórczyk. Piękna pora roku "Wiosna" przyciągnęła 244 małych artystów z Kalisza i okolicznych przedszkoli. Wyróżnienia otrzymały: Oliwia Filipiak i Amelia Ciesielska. Wystawę, w skład której wchodzą prace sześciolatków z naszej szkoły, ze wszystkich pór roku, można oglądać w holu MDK na pierwszym piętrze do końca wakacji. Gratulujemy małym wielkim artystom.


Cypr - wyspa kotów

phoca thumb m 1619800479940-minPiękna wyspa Cypr, zwana też wyspą bogini Afrodyty, stała się kolejnym przystankiem podczas wędrówki sześciolatków po świecie w ramach innowacji pedagogicznej "Świerszcz podróżnik". Na Cyprze wszędzie możemy zobaczyć koty, których jest podobno półtora miliona, czyli więcej niż rodzimych mieszkańców wyspy. Skąd tyle kotów, które są traktowane przez mieszkańców i turystów z szacunkiem i sympatią? Legenda mówi, że na Cyprze, w IV wieku, zapanowała długotrwała susza, co sprzyjało nadmiernemu mnożeniu się jadowitych węży. Aby ratować mieszkańców, matka cesarza Konstantyna Wielkiego, święta Helena, sprowadziła z Jerozolimy cały statek kotów, które rozprawiły się z niebezpiecznymi gadami. Warto zauważyć, że koty cypryjskie są niezwykłej urody. I podobno są dwie rasy kotów żyjących na Cyprze: koty św. Heleny i koty Afrodyty. Gorusuruz Cypr!


Eko przedszkolaki

phoca thumb m img 20210423 112604Na dzisiejszych zajęciach dzieci z oddziału przedszkolnego po raz kolejny udowodniły, że tematyka dotyczącą ekologii nie jest im obca. Wiedzą już, jak segregowac śmieci i czym jest recykling. Doskonale zdają sobie sprawę także z tego, jak ważną rolę odgrywa w naszym otoczeniu roślinność. Postanowiliśmy zatem przenieść trochę koloru i wiosennej magii do naszej klasy, dlatego wykonaliśmy piękne wiosenne hiacynty. W klasie od razu zapachniało wiosną. Dbajmy o nasza Ziemię!




Dzień Ziemi w oddziale przedszkolnym

phoca thumb m img 20210421 103059Cześć kochani! Późnym popołudniem wita Was nasz oddział przedszkolny!
Ostatnie dni były dla nas bardzo pracowite, ale jednocześnie bogate w nowe informacje i doświadczenia. Pewnie zapytacie, dlaczego? Zajęliśmy się ekologią, a to temat długi jak rzeka. Wiemy już, w jaki sposób segregować śmieci i jakie działania podjąć, by chronić naszą planetę, która 22 kwietnia obchodzi swoje wielkie święto - "Światowy Dzień Ziemi". Z tej okazji postanowiliśmy wykonać plakaty, wykorzystując wiele różnorodnych materiałów i technik pracy. Każdy z nas spisał się na medal. Spójrzcie na efekty naszej pracy!


Niezwykłe eksperymenty z jajkiem

phoca thumb m 003Na Wielkanoc muszą być jajka, pisanki, kraszanki, ale co było pierwsze… jajko czy kura? Uczeni nadal nad tym się głowią. Zdaniem pewnego sześciolatka pierwszy był kogut. I może faktycznie tak było? Sześciolatki, podczas nauki zdalnej, postanowiły przygotować małe laboratorium, w którym przedstawiły pomysły na zabawę z jajkiem. Czy jajko można włożyć do butelki? Czy z jajka, które zniosła kura można zrobić skaczące jajko gumowe? Czy jajko potrafi pływać, chociaż to nie jajko kacze tylko kurze? Przekonajcie się.


 

Japońskie obento - kulinarne cudeńka

phoca thumb m nowy folder 612Japonia to niezwykle ciekawy kraj, w którego społeczeństwie dzieci odgrywają bardzo ważną rolę. Przygodę z edukacją rozpoczynają już w przedszkolu, a rodzice nieustannie czuwają nad rozwojem swojego dziecka. Dbają również o ich zbilansowaną dietę, przygotowując obento, czyli drugie śniadanie, które uczniowie zabierają do szkoły. Rodzice wkładają dużo pracy w przygotowanie dzieciom szkolnego posiłku, jedzenie jest starannie, wręcz artystycznie wykonane. Na wzór japońskiego obento, sześciolatki z naszej szkoły, przygotowały własne drugie śniadanie. Pychotka! W konkursie plastycznym "Japońskie obento - kulinarne cudeńka" wszystkie dzieci otrzymały pierwsze miejsce. Gratulujemy! I zapraszamy do galerii.

 

Bal walentynkowy

phoca thumb m 20210212 0852521W piątek, w oddziale przedszkolnym 0a, nastąpiło wielkie poruszenie. Do naszej grupy zawitały bowiem księżniczki oraz rycerze, policjanci, żołnierze i wiele innych, przepięknych bajkowych postaci. A wszystko to za sprawą balu karnawałowego, na którym nie zabrakło muzyki, konkursów i słodkiego poczęstunku. Bawiliśmy się znakomicie, a zabawom i uśmiechom nie było końca.

 

 

Bawaria, fajne miejsce dla dużych i małych

phoca thumb m save 20210125 155623Krystalicznie czyste jeziora, pokryte śniegiem szczyty, średniowieczne miasta, bawarskie obyczaje i serdeczna gościnność sprawiły, że Bawaria stała się celem kolejnej podróży sześciolatków w ramach innowacji pedagogicznej "Świerszcz podróżnik". Bajkowe zamki i pałace, których nie ma w żadnym zakątku świata. Z zamkiem w Burghausen wiąże się polska historia, w jego murach mieszkała polska królewna Jadwiga Jagiellonka. Bramę zamku do dziś zdobi herb Rzeczypospolitej. Zajrzeliśmy też do kuchni bawarskiej. Sztandarowym daniem spożywanym do południa jest biała kiełbasa parzona i podawana na gorąco z dodatkiem pysznej słodkiej musztardy oraz precle. Bawarskie słodkości to podawane na gorąco ciasto z jabłkami, śnieżne kule oraz norymberskie pierniki. Odbyliśmy też wirtualny spacer po Muzeum Audi, z którego najbardziej byli zadowoleni chłopcy. Kolejny obraz przedstawiający samochód witali oklaskami. Auf Wiedersehen Bawaria!

 

Moja mała Ojczyzna

phoca thumb m 012W bieżącym roku szkolnym sześciolatki przystąpiły do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego: "Piękna nasza Polska cała". Stał się on okazją do budowania wśród najmłodszych i ich rodzin poczucia tożsamości narodowej i regionalnej oraz dumy z bycia Polakiem. Spośród proponowanych zadań wybraliśmy konkurs plastyczny dla dzieci z rodzicami: "Moja mała Ojczyzna" oraz wykonanie pracy plastycznej: "Strój ludowy naszego regionu". Wszystkie prace są piękne. Gratulujemy pomysłów dzieciom i rodzicom.

 

 

Fascynująca podróż do słonecznej Grecji

phoca thumb m thumbnail 20201210 110637Na kolejnych zajęciach, odbywających się w ramach innowacji pedagogicznej "Świerszcz podróżnik", udaliśmy się w podróż do Grecji. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od góry Olimp. Spotkaliśmy tam bogów greckich: Zeusa, Atenę, Afrodytę, Apolla i Posejdona. Przywitaliśmy się także z Platonem i Sokratesem - greckimi filozofami, wysłuchaliśmy wybranych mitów greckich oraz poznaliśmy tradycję igrzysk olimpijskich. Ponadto nauczyliśmy się kilku słów w tym języku: kalimera (dzień dobry), parakalo (proszę), epharisto (dziękuję), których znajomość bardzo przydała nam się podczas podróży. Podczas naszej greckiej przygody nie zabrakło także nauki tańca - zorby. Grecja to naprawdę wspaniały kraj do zwiedzania i wypoczynku.

Adijo Grecja!

 

Islandia - tropem tradycji świątecznych

phoca thumb m 20201218 095616Islandia to kolejny przystanek w wędrówce sześciolatków ze Świerszczem podróżnikiem. Islandczycy obchodzą trzynaście dni świąt Bożego Narodzenia, które zaczynają 24 grudnia. Bardzo poważnie traktują dekoracje świąteczne, spośród których najbardziej powszechną są okna, choinki i wieniec adwentowy. Stary islandzki zwyczaj mówi, że każdy musi mieć na sobie nowe ubranie w czasie świąt, w przeciwnym razie może być zjedzony przez złośliwą bestię Yule Cat. Informacja dla dzieci: Islandczycy mają trzynastu świętych Mikołajów. Ci Mikołajowie nie mają nic wspólnego z polskim świętym Mikołajem. Są to potomkowie trolli. Przychodzą do dzieci jeden po drugim w okresie przedświątecznym. Pierwszy z nich zjawia się 12 grudnia, a ostatni 24 grudnia. Ich rola polega na przynoszeniu dzieciom małych prezentów. Każde dziecko wystawia swoje obuwie na parapecie u siebie w pokoju. Dzieci otrzymują po jednym małym prezencie od każdego Mikołaja. Ale uwaga! Niegrzeczne dzieci mogą dostać zgniłego ziemniaka i nic więcej. Mikołajowie często pojawiają się w czasie tańców świątecznych, które są bardzo popularne wśród islandzkich dzieci. Dorośli i dzieci tańczą wokół choinki i śpiewają kolędy. Islandczycy bardzo lubią czytać książki. W prezencie od Mikołaja niemal wszyscy otrzymują książkę. Jest to piękna tradycja. Wertubleser Islandia!

 

Podróż do Finlandii - krainy Mikołaja i Muminków

phoca thumb m resized 20201204 101947Kolejny etap podróży to mroźna i śnieżna Finlandia. Pewnie dlatego Finowie chętnie korzystają z sauny. Tam zaprzestają wszelkich kłótni i sporów. Podczas "podróży" dzieci obejrzały "spektakl na niebie", czyli niezwykłe zjawisko zorzy polarnej oraz wysłuchały fragmentu bajki "Muminki". Wirtualny spacer po wiosce Muminków był bardzo ciekawy. Na końcu zatrzymaliśmy się w Rovaniemi. Finowie uważają, że to jest kraina Mikołaja. Dzieci wysłały kolorowe listy z prośbą o prezenty. Nakemiin Finlandia!

 

 

Świerszcz Podróżnik zaprosił sześciolatki do Peru

phoca thumb m image016Czy możliwa jest podróż do Peru? Okazuje się, że tak! Jest to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc na naszym globie. Kolorowe zdjęcia pokazujące kulturę i przyrodę Peru - krainy Indian Inka, niegdyś bardzo rozwiniętej cywilizacji wywarły ogromne wrażenie. Przepiękne krajobrazy, szczególnie Gór Tęczowych, Machu Picchu, egzotyczne zwierzęta - lamy, alpaki, znane dzieciom świnki morskie. Ludzie w bajecznie kolorowych strojach: poncho, kapelusze i spódnice budziły ogromne zaciekawienie. Na zakończenie podróży został przeprowadzony konkurs na najciekawiej wykonane poncho. Efekt plastyczny przerósł oczekiwania. Wszystkim bardzo się podobało i z żalem pożegnaliśmy Peru. Adios Peru.

 

Moja półka z wymarzonymi książkami

phoca thumb m img-20200306-wa0008Konkurs został przeprowadzony za pośrednictwem internetowych środków komunikacji społecznej wśród mieszkańców Kalisza i regionu. Organizatorem konkursu była PBP Książnica Pedagogiczna, partnerem - Wydział Pedagogiczno- Artystyczny UAM w Kaliszu. Praca konkursowa polegała na zaprojektowaniu półki z wymarzonymi książkami, których dziecko nie posiada. "Wymarzony księgozbiór" można było uzupełnić o ulubione przedmioty, kojarzące się z edukacją, czytelnictwem oraz z pożytecznym spędzaniem czasu. Oryginalna praca Wiktora Kubzdeli, sześciolatka z oddziału przedszkolnego, otrzymała II miejsce. Chłopiec, nawet w najtrudniejszym czasie, spełnił swoje marzenie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Laureaci konkursu "Cztery pory roku - Wiosna"

phoca thumb m 2Wiosna to piękna pora roku. Przyroda zawsze inspiruje. Sześciolatki przyglądały się wiośnie i namalowały ją. Najlepsze, najciekawsze i najpiękniejsze obrazki stworzyli Witold Bogacz, Amelia Fibich i Miłosz Zieliński. Prace są bardzo kreatywne i starannie wykonane. Konkurs dla przedszkolaków z Kalisza i regionu został przeprowadzony przez MDK. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

Gdy zawody wybieramy, długo się zastanawiamy!

phoca thumb m 15Nauczanie zdalne trwa. Dorośli przybliżali sześciolatkom specyfikę wybranych zawodów: fryzjer, kucharz i krawiec. Dzieci eksperymentowały z włosami i akcesoriami fryzjerskimi. Wyszywanie? Dla nich to nic trudnego. Bardzo ciekawe zajęcie. Małym kucharzom kuchnia otworzyła swe podwoje. Wiktor wymyślił przepis na pyszny koktajl: banany zmiksowane z kefirem. Oj, działo się, działo. Każdy może wybrać coś dla siebie. Proszę spojrzeć do galerii.

 

 

Copyright © 2013 - Szkoła Podstawowa Nr 17 w Kaliszu

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES :

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszych serwisach, dostosowania ich do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dowiedz się więcej

Akceptuję ?