logo-bip godlo pl

Do wakacji pozostało 21.06.2019 24:00 3 dni

Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 17
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Stefana Szolc - Rogozińskiego
w Kaliszu

ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 3b, 62-800 Kalisz
tel./fax: 62 765 34 33
sekretariat@sp17.kalisz.pl

Dzisiaj:
Wczoraj:
Wszyscy:
195
1403
1500150

Twoje IP: 54.209.227.199

„Strofy nad Prosną”

Dnia 12 czerwca 2019 roku w Klubie Osiedlowym Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Serbinowskiej 25 odbył się Konkurs Recytatorski imienia Marka Brymory „Strofy nad Prosną". Na podium stanęły dwie uczennice naszej szkoły. Maja Dominiak, która zajęła I miejsce oraz Maja Smolińska, która wywalczyła II miejsce. W konkursie wzięła udział równie utalentowana Laura Kaczmarek.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Pokaz dla oddziału przedszkolnego

Dnia 13.06.2019r w sali chemicznej odbył się w naszej szkole Pokaz Eksperymentów Chemicznych dla najmłodszych uczniów z klas zero. Uczniowie oglądali eksperymenty chemiczne, których głównym efektem była zmiana barw. Na koniec na życzenie naszych milusińskich miał miejsce pokaz wybuchu wulkanu, czyli zabawa z octem i sodą oraz "duch w butelce", czyli spalanie oparów denaturatu.

Ponownie na podium!

W sobotę, 25 maja 2019r. trzydzieścioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w X Rajdzie PTTK WIOSENNE MAJAKI. Tym razem czekała nas ciężka wędrówka, maszerowaliśmy ok. 14 km. Po drodze rozwiązywaliśmy zadania, m.in. wyznaczaliśmy azymut, rozpoznawaliśmy gatunki roślin i zwierząt, a także zgłębialiśmy historię Kalisza. Na Majkowie czekał na nas ciepły posiłek i zadania sportowe na Orliku.
Mimo wielu trudności okazało się, że nasza drużyna w klasyfikacji generalnej zajęła I miejsce. Ponadto aż dwoje uczniów zostało laureatami konkursu na znaczek rajdowy na rok następny. Wiktor Maliński, klasa II b zajął I, a Maria Dahlke, klasa VI b zajęła II miejsce.

Dzień Czekolady

W czwartek, 13 czerwca miała miejsce nietypowa lekcja korelująca treści z języka polskiego i historii na temat czekolady. Uczniowie klasy IV e przedstawili krotką historię czekolady. Później czytali książkę Dzień Czekolady i wykonywali zadania związane z jej treścią.
W Dniu Czekolady nie mogło zabraknąć głównej bohaterki. Mistrzowie kuchni – Marcel i Maciej obsługiwali czekoladowe fontanny, a uczniowie zajadali się truskawkami, chrupkami i waflami w czekoladzie. Nie zabrakło także czekoladowych pralin. Była to lekcja otwarta, dlatego w naszej zabawie wzięli udział uczniowie klasy IIb. Słodkościami mogli częstować się wszyscy chętni. Trudno uwierzyć, ale zjedliśmy 4 kg czekoladowej rozkoszy.

Nasza „siedemnastka”

W dniu 8 czerwca drużyna z naszej szkoły zdobyła wyróżnienie w XXI Rajdzie Ekologiczno-Przyrodniczym Orli Staw 2019 w Dębem organizowanym przez Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina" oraz SP w Dębem i ODN w Kaliszu. Na starcie zawodów „O Laur Orlego Stawu" zebrało się 17 ekip z całego powiatu, które zaczęły rywalizację od Recykling Art, prezentując swoje stwory z planety Terror. Następnie uczniowie wcielili się w geografów - ekologów uzupełniając na mapie Polski parki narodowe. Wielkie emocje wzbudziła konkurencja „Wieża Orlego Stawu", czyli budowla z makaronu, taśmy i sznurka, a prawdziwą trudnością okazała się depesza alfabetem Morsa. Były też konkurencje sprawnościowe „Taśma utylizacji baterii" oraz „Kunszt Krawców" – polegający na uszyciu ekologicznej torby jedną ręką. Wspaniale wypadła „Pieśń Orlego Stawu", w której wszystkie zespoły połączyły siły i odśpiewały ją na melodię hymnu Unii Europejskiej. Arcytrudna do zaliczenia okazała się konkurencja „Lądowniki na Marsa", w której trzeba było tak zabezpieczyć surowe jajko, żeby nie rozbiło się zrzucone z drugiego piętra. Po zawodach obejrzeliśmy ekologiczne przedstawienie, a poczęstunek smakował wyśmienicie. Nasza drużyna w składzie: Jagoda Ostrowska, Julia Kornacka, Maja Śnieg, Aleksandra Nowak, Julia Przybyłek (opiekun Katarzyna Kacperska) spisały się „na medal" i wywalczyły wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Dzień Eksperymentu Chemicznego

Dnia 11.06.2019r w auli odbył się w naszej szkole Dzień Eksperymentu Chemicznego. Uczennice kl. 8b i 8d zaprezentowały kilka eksperymentów chemicznych z substancjami ogólnie dostępnymi w kuchni czy łazience. Pokazały, np. rozpuszczanie kreta w obecności aluminium, "ducha w butelce", czyli spalanie oparów denaturatu, otrzymywanie "pasty słonia" z nadtlenku wodoru i jodku potasu oraz liczne eksperymenty z sodą i octem. W pokazie brali udział uczniowie klas siódmych i ósmych. Na koniec uczennice otrzymały liczne brawa, zwłaszcza po wybuchowym spalaniu wodoru.

III miejsce w VII Regionalnym Konkursie Fizycznym na „Ciekawe doświadczenie fizyczne" dla uczniów szkół podstawowych i szkół ponadgimnazjalnych

Dnia 30.05.2019r. uczennice klas ósmych: Malwina Radkiewcz, Aleksandra Mrozińska i Patrycja Salamon – Pilarczyk reprezentowały naszą szkołę na VII Regionalnym Konkursie Fizycznym na „Ciekawe doświadczenie fizyczne" dla uczniów szkół podstawowych i szkół ponadgimnazjalnych, który miał miejsce w I LO im. T. Kościuszki w Jarocinie.
Uczennice przedstawiły obwód elektryczny zbudowany z warzyw oraz wykorzystały uzyskaną energię do konstrukcji elektrycznej zabawki edukacyjnej.
Nasza szkoła zajęła trzecie miejsce.

Lekcja w Archiwum

ap7

We wtorek, 4 czerwca klasa 8A wzięła udział w lekcji archiwalnej. Tym samym nasza szkoła rozpoczyna cykl lekcji, które mają przybliżyć uczniom pracę z dokumentami i tekstami źródłowym. Naszymi działaniami wpisujemy się w Międzynarodowy Dzień Archiwów.
Dzisiaj uczniowie analizowali m.in. intercyzę małżeńską Marii Konopnickiej oraz akt urodzenia Marii Dąbrowskiej. Szukali także swoich przodków.
Na koniec odwiedziliśmy pracownię konserwatorską, gdzie poznaliśmy od podstaw proces konserwacji starych dokumentów.

 

 

 

Odwiedziny w SP 19

4e1

W czwartek 30 klasa IV e odwiedziła uczniów w SP 19. To był niesamowity czas– wspólne zabawy, taniec, rywalizacja sportowa i zajęcia plastyczne. Dla nas był to bardzo ważny dzień. Może różnimy się od siebie, ale wszyscy jesteśmy dziećmi. Mamy takie same potrzeby i marzenia. Wszyscy tak samo lubimy się bawić, możemy nawzajem się od siebie uczyć. Podczas tych krótkich, dwugodzinnych zajęć poznaliśmy nowych przyjaciół. Zrozumieliśmy, że są ludzie, którym choroba utrudnia życie. Jednak nasi nowi koledzy, nowe koleżanki nie żalili się, że czegoś nie mogą zrobić, bo trudniej jest im się poruszać. Nie narzekali, że jest gorąco, a był to upalny dzień, tylko zachęcali nas do zabawy. W tym krótkim czasie pokazali, jakimi są wspaniałymi ludźmi. Pomiędzy nami nie było barier. Przez cały czas towarzyszył nam uśmiech i wielka radość.

Jesteśmy im wdzięczni za taką prawdziwą życiową naukę - nie warto narzekać, trzeba cieszyć się każdym nowym dniem.
Pomimo zmęczenia daliśmy radę pieszo wrócić do szkoły. A po drodze... pyszne lody.

Projekty edukacyjne z fizyki i historii.

ch4
W piątek uczniowie klas ósmych przedstawili owoce swojej miesięcznej pracy - projekty edukacyjne z fizyki i historii. Sami wybierali grupy, w których chcieli pracować, a także jeden z bliskich im tematów:

Co wspólnego ma historia z fizyką?
Ile fizyki jest w muzyce?
Jak postrzegano energię jądrową dawniej, a jak postrzega się ją obecnie?
Mogliśmy zobaczyć film, przedstawienie teatralne, quizy i teleturnieje, a przede wszystkim liczne doświadczenia fizyczne, a to wszystko osadzone w adekwatnej do przedstawianego fizyka - epoce historycznej. Z pewnością wszystkie projekty wzbudziły wielkie zainteresowanie, a także, mamy nadzieję, poszerzyły wiedzę uczestników, jak i uczniów, którzy podziwiali efekty ich pracy.

Tajniki gry na trąbce

22.05.2019 to dzień super zabawy i nauki. Sześciolatki pod kierunkiem pani Magdy Wieczorek poznały kolejny instrument dęty. Trąbka ma ustnik, trzy wentyle i czarę głosową. Nie każdy sześciolatek miał tyle siły, żeby wydobyć dźwięk z instrumentu, ale niektórym udało się. Bez trąbki nie może być marszu ani pobudki.
DZIĘKUJEMY.

I miejsce w konkursie

zajac
1 kwietnia 2019r. w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie rozstrzygnięto konkurs na wykonanie mapy mentalnej „Leśne gatunki chronione" zorganizowany z okazji obchodów Dnia Ziemi.


Na konkurs spłynęły łącznie 34 prace z dziewięciu szkół. Komisja Konkursowa dokonała wyboru najlepszych prac i przyznała:
I miejsce: Weronika Kozibura Szkoła Podstawowa nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Kaliszu (opiekun K. Kacperska). Praca przepiękna, staranna i wyczerpująca temat ochrony zająca bielaka na teranie Polski.

Gratulujemy

Ogólnopolska akcja społeczno - edukacyjna "Żonkile"

h5
Na zajęciach historii uczniowie klas 5c, 5d, 5e, 6a, 6c, 6e, 6f, 8b i 8d włączyli się w ogólnopolską akcję społeczno - edukacyjną "Żonkile", zainicjowaną przez Muzeum POLIN w Warszawie, upamiętniającą wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku.
Każda klasa podczas dwugodzinnych warsztatów obejrzała film edukacyjny "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943", poznała historię powstania oraz dyskutowała na temat motywów i racji postępowania jego bohaterów. Na zakończenie zajęć każdy uczeń samodzielnie wykonał żonkil - symbol pamięci, szacunku i nadziei.

19 kwietnia 1943 r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Jednym z ocalałych był Marek Edelman, ostatni dowódca powstania. Co roku 19 kwietnia składał on pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów. Od 2013 roku Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję, rozdając na ulicach stolicy tysiące papierowych żonkili - symbol pamięci o bohaterach powstania 1943 roku.

Copyright © 2013 - Szkoła Podstawowa Nr 17 w Kaliszu

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES :

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszych serwisach, dostosowania ich do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dowiedz się więcej

Akceptuję ?