Twoje IP: 54.146.227.92

Klasy integracyjne

W naszej szkole funkcjonują oddziały integracyjne, tzn. takie w których uczą dzieci zdrowe razem ze swoimi niepełnosprawnymi rówieśnikami. W tym roku szkolnym są to klasy: 1b, 2b, 3b, 4a, 4b, 5b, 7b i 8b Szkoła dostosowana jest do poruszania się po niej uczniów na wózkach inwalidzkich. Mamy windę, podjazdy, odpowiednio dostosowane toalety.

A oto kilka fotoreportaży z ostatniego czasu z udziałem klas integracyjnych:

„Dotknij mój świat”

dms1
3 grudnia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w naszej szkole uruchomiono pokój, w którym uczniowie, poruszając się w zupełnej ciemności, mogli „zobaczyć świat oczami" osób niewidomych i słabowidzących. Na stołach ustawione były przedmioty codziennego użytku, np. wentylator, telefon, suszarka do suszenia włosów, kosz, itp. Ich rozpoznanie poprzez dotyk okazało się dość trudnym zadaniem. Celem naszych działań było uzmysłowienie uczniom na jakie problemy i ograniczenia w życiu codziennym natrafiają osoby dotknięte tą niepełnosprawnością oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie: Jak możemy pomóc takiej osobie? Czy życie w zupełnych ciemnościach jest łatwe?

Hura! Mamy salę do cichej pracy!

cp3
W naszej szkole już od dwóch miesięcy funkcjonuje sala do cichej pracy. Spytacie - Co to za sala? To pokój odizolowany od nadmiaru wrażeń i sytuacji problemowych. Odbywają się tam zajęcia rewalidacyjne, kompensacyjno - korekcyjne i logopedyczne. To tutaj uczniowie mogą skorzystać z chwili relaksu i odpocząć od nauki. Sala powstała dzięki wsparciu p. dyrektor Kingi Pisuli, p. v-ce dyrektor Aliny Kijewskiej, finansowej pomocy Rady Rodziców, zaangażowaniu nauczycielek p.J.Świniarskiej, p.M.Kościelak oraz dzięki sponsorom, wśród których znaleźli się: Wydawnictwo Mac Edukacja, p. K.Wróblewska (mama uczennicy naszej szkoły). Wszystkim, którzy uczestniczyli w tworzeniu tego miejsca serdecznie dziękujemy!

Wiem, czuję, pomagam

Już od dwóch miesięcy w klasach 1b (integracyjnej) i klasie 1d uczniowie realizują program opracowany przez p.E.Ditrych, p.J.Świniarską i p.A.Marczyńską pod tytułem „Wiem, czuję, pomagam". Podczas całorocznej pracy dzieci na przykładach nauczą się dostrzegać potrzeby innych ludzi i dzielić się. Uświadomią sobie, że każdy z nich ma zalety i wady, że szczęście innych jest tak samo ważne jak własne, dostrzegą znaczenie przyjaźni; zrozumieją, że można kogoś skrzywdzić, oceniając go. Celem innowacyjnego działania jest podnoszenie kompetencji społecznych i emocjonalnych uczniów z wykorzystaniem „Mądrych bajek z całego świata" czytanych przez znane osoby, np. Jakuba Błaszczykowskiego (piłkarza reprezentacji). Uczniowie słuchają bajek, prowadzą rozmowy na ich temat, następnie podejmują różne działania, np. przygotowują kanapki dla kolegi/koleżanki z produktów, które ta osoba lubi. Zajęciom towarzyszy zawsze formułowanie wniosków końcowych i tworzenie „Klasowego skarbniczka wartości".

WĘDRÓWKI 3B PO DOLNYM ŚLĄSKU

20180605 163300W tym roku uczniowie klasy 3b integracyjnej  odbyli wycieczkę po Ziemi odzkiej. Dzieci, jako pierwsza, odwiedziły kopalnię w Złotym Stoku, następnie Kłodzko - jego podziemia oraz twierdzę. Zobaczyły Kaplicę Czaszek i muzeum Frankensteina. Wzięły także udział w warsztatach garncarskich. W trakcie wycieczki uczestniczyły w podchodach z klasą 3h, w dyskotece i bitwie na poduchy. Wrażeń było bardzo dużo. Dla niektórych uczniów to pierwszy wyjazd tak daleko, z noclegiem poza domem i bez opieki rodziców. Wszyscy spisali się na medal. Wędrowcy wrócili do Kalisza z uśmiechem, mnóstwem wrażeń i pamiątek. Galeria