Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 17
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Stefana Szolc - Rogozińskiego
w Kaliszu

ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 3b, 62-800 Kalisz
tel./fax: 62 765 34 33
sekretariat@sp17.kalisz.pl

Dzisiaj:
Wczoraj:
Wszyscy:
4296
3730
6131642

Twoje IP: 3.143.255.34

 

zapr1

SP17 drzwi otwarte2

 

Siatkarskie Osrodki Szkolne

 

 

 Dyplom powstanie warszawskie

 

 

 

Dyplom Sprzatamy dla Polski 7

 

 

 

DyplomWielkoduchy

 

 

 

 Dyplom Akcja Zonkile 20232024

 

 

  

DyplomBohaterOn

 

 

 

PodziekowanieMaraton20232024

 

 

 

DyplomZapachSwiat

 

 

 

ZaswiadczenieTydzienAmerykanski

 

 

 

Podziekowanie NarodoweCzytanie2023

 

 

 

 Certyfikat Sprzatamy dla Polski

 

 

 

 Certyfikat SprzatanieSwiata2324

 

 

  

Dyplom Bieg Urwisa

 

 

 

Dyplom Rajd Wiosenne Majaki

 

 

 

 Dyplom Akcja Zonkile 20222023

 

 

 

Dyplom Sprzatamy dla Polski 5 edycja

 

 

 

  DyplomOgolnopolskiTurniejBezpieczenstwa

 

 

 DyplomRajdPTTKKamienieHistorii

 



DyplomZielonyKadr

 

 

PodziekowanieSchronisko1

 



SzkolaDoHymnuDyplom20221

 

 


 dyplomszkolapamieta2022

 

 

 Narodowe Czytanie - podziękowanie

 

 


DyplomBBC2122

 

 

PodziękowanieKlucze

 

 


Europa i ja

 


 Dyplom




 DzienIntegracji

 

 

DyplomZabawazeSztuka

 

 

 

SzkolaPamieta7

 

 


dyplom

 

 

 DyplomAZonkile

 

 

Podziękowanie20523

 

 

 

CertyfikatDzienSportu1  

 

 

PieknaNaszaPolskaCała

 

 

 

 

  

 

Rekrutacja25 26 s1

 

II Rajd PTTK "Z XIX – wiecznego Kalisza do Kamerunu"

phoca thumb m image10Nasza szkoła nie tylko aktywnie uczestniczy w rajdach, ale również je organizuje. 26 kwietnia 2025r. odbył się już drugi rajd organizowany przez Szkołę Podstawową Nr 17 i Spółdzielnię Mieszkaniową „Dobrzec", w którym uczestniczyło 7 drużyn z Kalisza i powiatu kaliskiego. Celem imprezy jest popularyzowanie wiedzy na temat wybitnego kaliszanina i patrona naszej szkoły Stefana Szolca – Rogozińskiego. Do współpracy zaprosiliśmy: Archiwum Państwowe w Kaliszu, które przygotowało wykład historyczny „Stefan Szolc – Rogoziński i jego przodkowie" poprowadzony przez dr Annę Bestian – Zając. Uczestnicy rajdu odwiedzili także Klub Promonta, w którym prelekcję wygłosił pan Zbigniew Judasz, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Kalisza ds. wielokulturowego dziedzictwa Kalisza oraz mniejszości narodowych i etnicznych. Tematem był wielokulturowy Kalisz. Jedną z atrakcji była też stacja badawcza Mondoleh – Kamerun i wywiad ze Stefanem Szolcem – Rogozińskim przygotowany przez p. Barbarę Łęgowską oraz spacer po uliczkach XIX – wiecznego Kalisza zorganizowany przez członków koła teatralnego działającego w naszej szkole. Nie zabrakło też konkurencji sportowych przeprowadzonych przez p. Cezarego Hajntze z Decathlon Kalisz oraz zadań z bezpieczeństwa w ruchu drogowym zaproponowanych przez p. Anitę Bugajny ze Straży Miejskiej . Na koniec chętni uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy na temat życia i działalności Stefana Szolca – Rogozińskiego. Zwycięzcą został Stanisław Talar ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kaliszu. Najmłodszym uczestnikiem rajdu był Jasiu Dominiak, uczeń klasy 1 Szkoły Podstawowej w Kamieniu. W klasyfikacji generalnej rajdu zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Cekowie - Kolonii, II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 7 w Kaliszu, III miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 w Kaliszu. Rajd nie miałby takiego uroku, gdyby nie liczni sponsorzy: Fundacja Santander Bank Polska S.A. im. Ignacego Jana Paderewskiego, Fundacja „RIKO", Aquapark Kalisz sp. z o.o., Multikino Kalisz, Decathlon Kalisz, BIG STAR Ltd. Sp. z o.o., Colian Holding sp. z o.o., Jump Planet, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, Kilargo Sp.z o.o., Zakład piekarniczo – cukierniczy U Marcina, Piekarnia rzemieślnicza Węglew. Serdecznie dziękujemy za ufundowanie nagród, posiłku i napojów.

Ogromne podziękowania dla dyrektora teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu za udostępnienie strojów, które pozwoliły zaprezentować mozaikę narodowościową XIX -wiecznego Kalisza i znacząco podniosły walory edukacyjne przedsięwzięcia.

W organizację rajdu włączyli się rodzice: p. Izabela Wawrzyniak, p. Agnieszka Żuchowska, p. Lidia Krzemińska, p. Mariola Siwik, p. Lidia Nowak, p. Bożena Różalska, Państwo Małgorzata i Dariusz Paszyn. Serdecznie dziękujemy.

Sobotnie przedpołudnie stało się doskonałą okazją do zdobycia i poszerzenia wiedzy, dobrej zabawy i nawiązania nowych znajomości!

 

 

Tysięczna rocznica koronacji królewskiej Bolesława Chrobrego

phoca thumb m image1118 kwietnia 1025 roku, najprawdopodobniej w Niedzielę Wielkanocną, Bolesław Chrobry został koronowany na pierwszego króla Polski. Koronacja Chrobrego miała ogromne znaczenie dla Polski – symbolizowała uznanie jej suwerenności oraz umocnienie pozycji na arenie międzynarodowej. Z tej okazji uczniowie klas czwartych i piątych wzięli udział w warsztatach historycznych, przenieśli się do średniowiecznego skryptorium, gdzie gęsim piórem przepisywali kroniki, zobaczyli animację o Drzwiach Gnieźnieńskich oraz udali się na audiencję u króla. Wizyta była także okazją do spaceru po centrum miasta i zapoznania się z jego zabytkami. Kolejnym punktem naszych szkolnych obchodów było wspólne, pamiątkowe zdjęcie i mini konkurs wiedzy o pierwszym polskim królu.

 

 

Loteria w bibliotece z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich

phoca thumb m image0923 kwietnia w bibliotece szkolnej obchodzony był „Dzień Książki i Praw Autorskich". Z tej okazji bibliotekarki zaprosiły chętnych czytelników do wzięcia udziału w pogadance i loterii czytelniczej, podczas której odpowiadali oni na pytania związane z książką. Uczniowie poznali również historię powstania obchodzonego święta, ale przede wszystkim zaznajomili się z zasadami korzystania z różnych źródeł z poszanowaniem praw ich autorów. Podczas lekcji odwiedziły nas klasy 5c, 6b, 6c, 7d. Loteria zainteresowała również dzieci z innych klas, także młodszych, które podczas przerw chętnie wzięły udział w zabawie. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok, na kolejne obchody Święta Książki!

 

 

Konkurs ofert na dzierżawę pomieszczeń

 

Konkurs ofert na dzierżawę pomieszczeń z przeznaczeniem na prowadzenie stołówki szkolnej
- zakładka Ogłoszenia

 

 

Szkolny etap konkursu "Mistrz podobieństw angielsko - niemieckich"

phoca thumb m 1W czwartek, 3 kwietnia, odbył się szkolny etap konkursu „Mistrz podobieństw angielsko-niemieckich". Celem konkursu było rozbudzenie oraz rozwijanie zainteresowań językiem angielskim i językiem niemieckim, a także propagowanie wykorzystania technologii komputerowej w nauce języków obcych. Uczniowie, przygotowując się do konkursu, rozwiązywali różne ćwiczenia na platformie Quizlet, natomiast test konkursowy rozwiązywali używając swoich smartfonów na platformie Testportal.

Zainteresowanie konkursem było spore, jednak do etapu międzyszkolnego mogły przejść tylko trzy osoby.

A są to:

1) Martyna Wawrzyniak (klasa 7d),
2) Antonina Kryszak (klasa 7c),
3) Filip Kubis (klasa 7b).

Całej trójce życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu!

 

 

Teatrzyk kamishibai w bibliotece szkolnej

phoca thumb m image012 kwietnia to ważny dzień, jest to bowiem data urodzin Hansa Christiana Andersena. Jak wszyscy wiemy, to duński pisarz i poeta, najbardziej jednak znany ze swej twórczości baśniopisarskiej. Od 1967 roku, w każdą rocznicę urodzin pana Andersena obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Każdego roku gospodarzem święta jest inny kraj. Polska była organizatorem święta w 1979 roku. W naszej bibliotece, również pamiętamy o tym ważnym święcie i co roku staramy się je uczcić. W tym roku mija 220. rocznica urodzin Pana Andersena i taki dzień należało odpowiednio uczcić. Z tego właśnie powodu, w środę, dzieci z klas drugich miały możliwość obejrzenia popularnej baśni „Brzydkie kaczątko" w teatrzyku kamishibai, wystawionej przez zaproszonego gościa Panią Aldonę Zimną, bibliotekarkę Książnicy Pedagogicznej w KaliszuGdy pani Aldona zaczęła opowiadać baśń, przekładając karty z obrazkami, dziecięce rozmowy umilkły. Na wszystkich twarzach malowała się ciekawość i zadowolenie. Słuchacze po zakończeniu baśni dokładnie i precyzyjnie odpowiadali na pytania. Zarówno dzieciom, jak i dorosłym, bardzo podobała się taka forma przekazu. Większość z nich po raz pierwszy miała kontakt z teatrzykiem Kamishibai.

Teatrzyk ten to japońska sztuka opowiadania, która ma bogatą tradycję. Jej podstawowym elementem jest drewniana skrzynka butai, mająca formę rozkładanego teatrzyku. Wewnątrz umieszczone są karty z ilustracjami, a przy tym każda karta to kolejny fragment opowieści. Osoba prowadząca przekłada kolejne ilustracje, kontynuując jednocześnie narrację.
My również cieszymy się z przygotowanej dla naszych czytelników niespodzianki i zapraszamy za rok na kolejne obchody urodzin Pana Andersena.

 

 

Piąta edycja międzyszkolnego konkursu z języka angielskiego Booktalking/gametalking

ac911baa-73ba-4f34-b10e-659fda082219Zapraszamy do wzięcia udziału w piątej edycji międzyszkolnego konkursu z języka angielskiego, w którym należy przedstawić swoją ulubioną książkę lub grę (nowość). Poniżej załączniki z regulaminem i kartą zgłoszenia. Na najlepszych czekają super nagrody. Wszelkich informacji udziela p. Agnieszka Wąchała - Kliszewska.

REGULAMIN - POBIERZ

ZGODA NA UDZIAŁ W KONKURSIE - POBIERZ 

 

 

Finał XII Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych miasta Kalisza

phoca thumb m image00dW dniu 31 marca 2025 r. odbył się finał XII KONKURSU MATEMATYCZNEGO DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH MIASTA KALISZA zorganizowanego przez Szkołę Podstawową Nr 10 im. Marii Konopnickiej w Kaliszu. Siedemnastkę reprezentowało troje uczniów: Antonina Kryszak – kl. 7c, Martyna Wawrzyniak – kl. 7d i Wojciech Antczak – kl. 7c, których komisja zakwalifikowała po I etapie konkursu. Podczas finału nasi wychowankowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami matematycznymi. Niestety, podium jest tylko jedno. Z radością informujemy, że zwycięzcą konkursu – Mistrzem Matematyki został Wojciech Antczak, a tytuł II Wicemistrza przypadł Martynie Wawrzyniak.

Martynko, Tosiu, Wojtku – jesteśmy z Was bardzo dumni! Gratulujemy i życzymy dalszych matematycznych sukcesów!

Organizatorowi dziękujemy zaś za miłe przyjęcie, poczęstunek i wspaniałe nagrody.

 

Kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu "Kodowanie brajlem" za nami

phoca thumb m image08W czwartek, 27 marca uczniowie naszej szkoły: Nina Kurek i Gabriela Krysiak z klasy 5b oraz Kamil Kałuża z klasy 5c wzięli udział w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu pod hasłem "Kodowanie Brajlem", zorganizowanym przez Kujawsko – Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille'a w Bydgoszczy. 14 drużyn, które przyjechały z całej Polski miały możliwość poznania osób niewidomych, spotkania się ze swoimi rówieśnikami oraz tworzenia integracji opartej na działaniu. Uczniowie niewidomi wystąpili jako eksperci w dziedzinie kodowania. Każdy z uczestników konkursu został nagrodzony i nikt nie wyjechał "z pustą ręką", a nasza szkoła jako jedyna otrzymała wyróżnienie ZA WYJĄTKOWĄ RELACJĘ Z PRZEBIEGU ETAPU SZKOLNEGO. Za rok wybieramy się ponownie!

 

 

Międzynarodowy Dzień Teatru - projekt „Cztery klasy, cztery rasy – hobbitowy cosplay”

phoca thumb m image015W miniony czwartek, 27 marca, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. W ramach świętowania uczniowie klas 6 pod kierunkiem p. M. Szymczak, p. E. Krawczyk oraz p. D. Witczak (przy wsparciu p. J. Sowińskiej oraz p. M. Matczak) zaprezentowali efekty swojej pracy nad projektem „Cztery klasy, cztery rasy – hobbitowy cosplay". Zamienili naszą szkołę w Śródziemię – świat fantasy wymyślony przez znakomitego pisarza J.R.R. Tolkiena, który uczniowie poznali omawiając lekturę „Hobbit, czyli tam i z powrotem". Zadaniem każdej klasy 6 było stworzenie scenografii jednej z opisanych przez autora krain oraz wcielenie się w role zamieszkujących ją stworzeń. Nasi podopieczni wywiązali się wspaniale z wyznaczonych im zadań. Szkołę opanowały eteryczne Elfy, waleczne Krasnoludy, sympatyczni Hobbici oraz przerażające Gobliny.

Na dwóch godzinach lekcyjnych zostały otwarte dla zwiedzających bramy tych niezwykłych krain. Uczniowie klas 7 i 8 odwiedzili piękną krainę Elfów - Rivendell, gdzie musieli dopasować opis do przedmiotu pojawiającego się w lekturze. W nagrodę mogli skosztować pysznego elfickiego „wina" (soku). W krainie Shire zostali ugoszczeni przez sympatycznych Hobbitów, gdzie spotkali Bilbo Bagginsa oraz nauczyli się podstawowych kroków belgijki. W krainie Ereboru, znajdującego się pod Samotną Górą, mieli zaszczyt poznać króla krasnoludów – Thorina Dębową Tarczę oraz wziąć udział w poszukiwaniach złota. Starsi uczniowie podczas „podróży" zmierzyli się również z przerażającymi Goblinami w Górach Mglistych. Aby wyjść cało z opresji, musieli rozwiązać zagadkę Golluma oraz pokonać tor przeszkód.

Uczniowie klas 4 i 5 mogli przebrać się za wybraną przez siebie postać ze świata fantasy (wśród nas pojawił się między innymi Gandalf Szary) oraz podczas przerwy wziąć udział w zabawie tanecznej poprowadzonej przez uczniów z klasy 8d. Wszystkiemu przyglądał się uważnie smok Samug, który najwyraźniej został oswojony i chętnie pozował do zdjęć.

Zabawa była przednia, ale również stanowiła doskonałą okazję do przypomnienia i utrwalenia treści lektury „Hobbit, czyli tam i z powrotem". Dała naszym uczniom też możliwość do swobodnej kreacji i ekspresji, które są podstawą dobrego aktorstwa.

 

 

Quiz ze znajomości "Opowiadań z Doliny Muminków"

phoca thumb m image08Na początku marca uczniowie klas trzecich zostali zapoznani z twórczością Pani Tove Jansson i poznali bohaterów cyklu książek o Muminkach. Jedna z pozycji, "Opowiadania z Doliny Muminków", została wybrana do przeprowadzenia quizu z jej treści. W poniedziałek, 24 marca, chętni uczniowie przybyli do biblioteki, aby wziąć udział w zmaganiach. Po sprawdzeniu quizów okazało się, że wszyscy czytelnicy dzielnie podołali zadaniu. Jednak, jak to bywa w życiu, o zwycięstwie zdecydowała ilość zdobytych punktów.

Oto zwyciężczynie:

I miejsce ex aequo zajęły: Zuzanna Kaczmarek z klasy 3b, Pola Pilarska i Nela Pilarska z klasy 3c,

II miejsce zajęła: Marcelina Szymczak z klasy 3c,

III miejsce ex aequo zajęły: Iga Oleszczyk z klasy 3a i Zofia Jagielska z klasy 3b.

Serdecznie gratulujemy!

 

 

Zwycięstwo w konkursie „Przygoda z Jankiem Bytnarem”

phoca thumb m image04We wtorek 25 marca odbył się konkurs dla szkół podstawowych "Przygoda z Jankiem Bytnarem", zorganizowany przez Zespołu Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich w Kaliszu. Miło nam poinformować, że w Konkursie Wiedzy o Janku Bytnarze, Adrianna Wojtysiak z klasy 8d zajęła I miejsce (opiekun p. K. Gąsiorowska), a Zuzanna Betka z klasy 8c - III miejsce (opiekun p. M. Kasprzak). Ponadto wszyscy uczestnicy z ośmioosobowej delegacji wzięli udział w Biegu Bytnara. W nim także osiągnęli wielki sukces. Dwoje z nich stanęło na podium: Jakub Wasik z klasy 8d zajął I miejsce, a Maciej Bulik z klasy 8d III miejsce. Serdecznie gratulujemy!

 

 

Wiosna, rano niespodzianie zapukała do naszych szkolnych drzwi…

phoca thumb m image0421 marca 2025 r. w Szkole Podstawowej nr 17 w Kaliszu odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski i Poezji Śpiewanej Wiosna niejedno ma imię. Była to już czwarta edycja konkursu zorganizowanego w celu uczczenia Dnia Patrona Szkoły, a motywem przewodnim tegorocznych zmagań było nadejście wiosny. Organizatorkom: Annie Dąbkowskiej - Lisiak, Marzannie Jędrzejczak, Ewie Krawczyk oraz Edycie Szczepanik, zależało, by rozwijać talenty recytatorskie i wokalne, rozbudzać wrażliwość uczniów na piękno poezji i muzyki oraz upowszechniać kulturę żywego słowa. Przede wszystkim jednak konkurs był wspaniałą okazją do promowania talentów recytatorskich i wokalnych, których przecież wśród kaliskich uczniów nie brakuje. We wspaniałej scenerii i pod czujnym okiem gospodarza, Pana Dyrektora Michała Płóciennika, wszyscy mogli nasłuchiwać wiosny w poezji.

W komisji konkursowej zasiedli szczególni goście. Pani Bożena Bochen - doświadczony juror konkursów recytatorskich, znawczyni dziecięcych talentów i przyjaciel naszej szkoły, Pan doktor Maciej Michalski – doradca metodyczny, miłośnik teatru i mentor wszystkich polonistów, a także Pani Kama Kowalewska- aktorka oraz trenerka prowadząca warsztaty wspierające dzieci i młodzież w ich rozwoju osobistym.

W poetyckie szranki stanęło piętnaścioro młodych recytatorów i sześć wokalistek z trzech kaliskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 24 i Szkoły Podstawowej nr 17. Przewidziano dwie kategorie: recytacja i śpiew. Na kameralnej scenie biblioteki "Siedemnastki" wybrzmiały wiersze wielu polskich autorów, powstałe w różnych epokach. Uczestnicy konkursowych zmagań zadbali także o różnorodność nastroju prezentowanych utworów. Dzięki temu nikt nie czuł się zawiedziony ani znużony, a spontaniczny śmiech przeplatany był łzami wzruszenia i westchnieniami publiczności oddającej się refleksji o najpiękniejszej porze roku.

Pani Kama Kowalewska przeprowadziła również w tym roku cieszące się wielkim uznaniem dzieci i młodzieży warsztaty, których celem było budowanie poczucia wartości i przekonania, że warto dzielić się z innymi swoimi talentami. Ciepłe słowa do uczestników skierowali także pozostali jurorzy oraz organizatorki spotkania.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki, a wyróżnieni także ciekawe nagrody rzeczowe.

Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria recytacja:

I miejsce (ex aequo): Jeremi Jamroziak (SP17) i Lena Latańska (SP17),
II miejsce (ex aequo): Jagoda Kowalczyk (SP17) i Hanna Przyjazna (SP17),
III miejsce: Kamil Kałuża (SP17).

Komisja przyznała także trzy wyróżnienia dla: Ingi Wojtysiak (SP17), Liliany Bronz (SP17) i Wiktorii Kowalik, która reprezentowała Szkołę Podstawową nr 24 w Kaliszu.

Kategoria śpiew:

I miejsce: Zuzanna Stempniak (SP17),
II miejsce: Olga Żelichowska (SP17),
oraz wyróżnienie dla Gabrieli Sypniewskiej (SP17).

Szczególnie wyczekiwane nagrody publiczności trafiły do: Jeremiego Jamroziaka oraz Olgi Żelichowskiej.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Nasz konkurs nie byłby tak udany, gdyby nie wielkie serce osób i instytucji, które odpowiedziały na naszą prośbę i zechciały ufundować cenne podarunki i nagrody. Dziękujemy serdecznie: Aquapark Kalisz, Colian Sp. z o.o., Hurtownia MARKER Kalisz, Kino Helios Kalisz, Multikino Kalisz, Pan Witwicki Krzysztof – Winnica i Pasieka Czarnoleska, Wydawnictwo Literackie Sp. z o.o., Wydawnictwo Świat Książki.

Zapraszamy serdecznie do współpracy za rok!

 

 

Szlakiem fabrykantów

phoca thumb m image02W środę, 19 marca klasy 7a i 7b wybrały się na wycieczkę do Łodzi. Pierwszym punktem wspólnej wyprawy była najbardziej znana łódzka ulica, czyli Piotrkowska. Podczas spaceru zapoznaliśmy się krótko z historią miasta i jego układem urbanistycznym, podziwialiśmy murale, wille, pałace i podwórka, w tym Pasaż Róży. Następnie zwiedziliśmy Centralne Muzeum Włókiennictwa, w którym mogliśmy usłyszeć, w jak trudnych warunkach pracowali XIX - wieczni robotnicy. Zajrzeliśmy też do dawnych domów tkaczy - skansenu, w których czas się zatrzymał. Kolejnym punktem naszej wyprawy była gra terenowa na obszarze Księżego Młyna (największy zabytkowy kompleks fabryczno - mieszkalny w Łodzi), podczas której poszukiwaliśmy skarbu Scheiblera. Przyniosło nam to niemało trudu i równie dużo uśmiechu. Następnie, już z okien autokaru, zerknęliśmy na Pałac Poznańskich, aby po chwili odetchnąć w murach Manufaktury.

 

 

Jak dbać o Ziemię? Wyjątkowa lekcja techniki

phoca thumb m image08W dniach 18 i 19 marca na lekcjach techniki w klasach V i VI gościliśmy pracownika Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw", p. Piotra Szyszkiewicza. Na każdej lekcji zaproszony gość przypomniał w ciekawy sposób, jak segregować zużyte, zepsute i niepotrzebne rzeczy, czyli "śmieci", w naszych pojemnikach na prywatnych posesjach i osiedlach. Podczas spotkania uczniowie wysluchali ciekawych informacji, obejrzeli slajdy i filmy, które pozwoliły im rozszerzyć wiedzę dotyczącą drogi "naszych śmieci" oraz dowiedzieli się, na czym polega ich składowanie, recykling i fermentacja. Ponadto poznali znacznie słów "recykling", "surowiec wtórny" oraz skrót PSZOK - Punkt Specjalny Zbierania Odpadów Komunalnych, do którego należy oddawać wszystkie rzeczy niepodlegające podstawowej segregacji. Na koniec spotkania p. Piotr Szyszkiewicz zachęcił uczniów do założenia aplikacji oraz odwiedzenia i zobaczenia na żywo etapów segregacji odpadów i przygotowania ich do recyklingu w Zakładzie "Orli Staw" w Cekowie.

 

 

Szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu "Kodowanie brajlem" rozstrzygnięty

phoca thumb m image0714 marca odbył się szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu "Kodowanie brajlem", zorganizowany przez Kujawsko - Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy, pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego, Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 

Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, półfinału i finału, a rozwiązywanie zadań polegało na odczytaniu pojedynczych wyrazów, związków wyrazowych i krótkich wypowiedzi zapisanych alfabetem brajla oraz zapisaniu odpowiedzi w czarnodruku. Organizator zagwarantował uczestnikom kreatywną zabawę, integrację uczniów i nauczycieli z różnych środowisk, wymianę doświadczeń oraz naukę spostrzegawczości i sprawności, rozwój umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów, logicznego myślenia i kompetencji matematycznych, czyli realizację celów edukacyjnych i rozwój kompetencji kluczowych. W konkursie wzięło udział 10 uczestników spośród których wyłoniono trzyosobową drużynę, która weźmie udział w finale: Gabriela Krysiak (5b), Nina Kurek (5b), Kamil Kałuża (5c). Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w konkursie oraz warsztatach tematycznych, przygotowanych specjalnie dla nich. Jednogłośnie stwierdzili, że zdobyte umiejętności na pewno będą im przydatne w nawiązywaniu kontaktów i znajomości z osobami słabo widzącymi i niewidomymi oraz będą potrafili napisać list przy pomocy pisma Braille'a. Konkurs przebiegał w miłej atmosferze. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem rozwiązywali karty pracy, pogłębiali swoją wiedzę i współpracowali ze sobą. Z zainteresowaniem obejrzeli prezentację filmu i poznali sylwetkę Luisa Braille'a.

 

 

Kaliski Festiwal Nauki

phoca thumb m image02W piątek, 14 marca uczniowie klas 7d i 8a uczestniczyli w corocznym wydarzeniu edukacyjnym - Kaliskim Festiwalu Nauki. Celem festiwalu było promowanie innowacyjnego podejścia do nauki i inspirowanie do kreatywnego podejścia do edukacji. Uczniowie mieli okazję zobaczyć ciekawe pokazy, poznać nowe technologie oraz porozmawiać z ekspertami. Również bogata oferta kaliskich szkół ponadpodstawowych zaciekawiła uczestników i zainspirowała do refleksji nad wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej.

 

 

Tymek laureatem Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego!

TymekZ przyjemnością i nieskrywaną dumą możemy ogłosić, że uczeń klasy 7b – Tymoteusz Kujawiński został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego! Tymek, ten ogromny sukces, zawdzięcza swojej wytężonej pracy, determinacji oraz talentowi. Uzyskanie takiego wyniku wymaga bowiem szerokiej wiedzy, umiejętności logicznego myślenia i odporności na stres. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

Święto matematyki

phoca thumb m image13W dniach 13 i 14 marca br. celebrowaliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Matematyki i Dzień Liczby Pi. Uczniowie między innymi obejrzeli film o liczbie π, rozwiązywali quizy, sudoku, labirynty, rebusy i wykreślanki. Mogli również zrobić sobie zdjęcie w fotoramce matematycznej. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w powyższe wyzwania, a tym, którym zabrakło chęci, przypominamy, że warto zaprzyjaźnić się z matematyką, bo „Matematyka jest jak kurz... jest wszędzie".

 

 

Wycieczka do Warszawy

phoca thumb m image08W czwartek, 6 marca klasy 8b i 8d udały się na wycieczkę do Warszawy śladami lektury „Kamienie na szaniec". Wybraliśmy miesiąc marzec, ponieważ właśnie w marcu 1943 roku miały miejsce wydarzenia opisane w książce Aleksandra Kamińskiego. Wyjazd przybliżył uczestnikom zarówno najważniejsze wydarzenia z życia Zośki, Rudego i Alka, jak również obraz życia w okupowanej Warszawie. Usłyszeliśmy o problemach życia codziennego, walce o honor i bohaterstwie ludzi, którzy musieli zmierzyć się z obliczem wojny.
Odwiedziliśmy Liceum im. Stefana Batorego, Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Alejach Szucha, Krakowskie Przedmieście oraz Muzeum Więzienia Pawiak. Spacer zakończyliśmy na Cmentarzu Powązki Wojskowe, w kwaterze Białych Brzozowych Krzyży, miejscu, gdzie spoczęli Zośka, Rudy, Alek i Aleksander Kamiński.

 

 

Klasa 3b w Centrum Opiekuńczo - Mieszkalnym w Kaliszu

phoca thumb m image0410 marca klasa 3b odwiedziła Centrum Opiekuńczo - Mieszkalne w Kaliszu, aby wręczyć eniorom kartki z życzeniami z okazji minionego Dnia Kobiet oraz dzisiejszego Dnia Mężczyzn. Było to zwieńczenie wielu pracowitych spotkań członków Szkolnego Klubu WIELKODUCHA, którzy własnoręcznie wykonali 57 kartek dla podopiecznych oraz pracowników ośrodka. Na twarzach obdarowanych pojawił się uśmiech, a nawet łzy wzruszenia. Było warto...

 

 

 

Podróż klasy 6a w czasy Bolesława Chrobrego

phoca thumb m image0410 marca klasa 6a z wychowawcą, p. Agnieszką Wąchała - Kliszewską oraz z p. Ewą Sobieską udała się na wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju podróż w czasie do średniowiecznego grodu króla Bolesława Chrobrego. Z okazji tysięcznej rocznicy koronacji władcy, Agencja Artystyczna "Słowiańska" przygotowała wyjątkowe warsztaty. Gęsie pióra przeniosły wszystkich na lekcje średniowiecznej kaligrafii, a drzeworyt z Kroniki Polskiej Macieja Miechowity z 1521 r. i farba dały możliwość stworzenia średniowiecznych kart. Zabawa była udana!

 

 

Zlata laureatką

phoca thumb m image016 marca odbyła się uroczysta gala finałowa konkursów z okazji 75-lecia Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu pod hasłem "Biblioteka przestrzeni, wiedzy i wyobraźni" oraz "Kartka urodzinowa dla Książnicy". Miło nam poinformować, że laureatką konkursu plastycznego została Zlata Siur z klasy 3c. Serdecznie gratulujemy!
 
 
 
 
 
 

Klasy 7c i 7d w OCH-TEATR w Warszawie!

phoca thumb m image035 marca nasi uczniowie mieli okazję obejrzeć teatralną wersję kultowego filmu Petera Weira „Stowarzyszenie Umarłych Poetów". Za sprawą wspaniałych i znanych aktorów przenieśliśmy się do elitarnej męskiej szkoły. Śledziliśmy dzieje uczniów Akademii Weltona oraz ich nauczyciela Johna Keatinga, podziwialiśmy scenografię i mocno zaangażowaliśmy się w tematykę sztuki.
Po zakończeniu spektaklu wielu z nas zadawało sobie pytanie - co ważniejsze: tradycja, honor i dyscyplina czy marzenia i wolność. To był bardzo udany wyjazd!

 

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

phoca thumb m image0228 lutego obchodziliśmy w naszej szkołę Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji przedstawiciele klas 4-5 wzięli udział w konkursie językowym "1 z 10". Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą i zaangażowaniem. Zwycięzcą został uczeń klasy 5b - Bartosz Gąbka.
Zadanie przeznaczone dla uczniów klas 6 miało wyłonić mistrza kaligrafii i polegało na starannym przepisaniu fragmentu "Janko Muzykanta" Henryka Sienkiewicza. W tej konkurencji jeszcze nie ogłoszono zwycięzcy. Nie zabrakło także atrakcji podczas przerw. Ponadto wszyscy członkowie naszej szkolnej społeczności mogli rozwiązać test i sprawdzić, czy mówią poprawnie po polsku. Podczas długich przerw uczniowie włączyli się natomiast do akcji "Dzisiaj nie biegamy, dzisiaj czytamy!" Wszystkie konkurencje i zabawy przebiegały w bardzo przyjaznej atmosferze. To była prawdziwa ojczysta uczta!

 

 

Halowe Mistrzostwa Miasta Kalisza w Lekkiej Atletyce

phoca thumb m image0127 lutego odbyły się Halowe Mistrzostwa Miasta Kalisza w Lekkiej Atletyce. W kategorii Igrzysk Młodzieży w biegu na dystansie 300m zwyciężył Dominik Botkiewicz (7c), drugie miejsce w skoku w dal zajęła Oliwia Grzegorek (7c), trzecie miejsce na dystansie 60m przez płotki przypadło Jagodzie Śnieg (7b), a Julia Chojak (8b) zajęła trzecie miejsce w finałowym biegu na 60m. Serdecznie gratulujemy całej reprezentacji szkoły!

Pozostały skład reprezentacji: Vanessa Kujawiak (8b), Oliwia Spiżak - Matysiak (7b), Elena Nowak (7c), Zofia Grygielska (7c), Jakub Dolata (8c).

 

 

Cool-turalnie w Siedemnastce

phoca thumb m image08W poniedziałek, 24 lutego zostały wręczone dyplomy uznania za udział oraz dyplomy i nagrody dla laureatów IV edycji konkursu „Cool-turalnie w Siedemnastce". Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych – dla klas 5-6 oraz klas 7-8. Uczniowie rozwiązali testy dotyczące wiedzy na temat Londynu, Zjednoczonego Królestwa i rodziny królewskiej, a do konkursu mogli przygotować się, oglądając wcześniej udostępnione filmy z YouTube.

Miło nam ogłosić, że w kategorii klas 5-6:

I miejsce zajął Oskar Galuba z klasy 5b,

II miejsce zajął Stanisław Słowiński z klasy 5b,

III miejsce zajęła Julia Kmiecik z klasy 6d.

W kategorii klas 7-8:

I miejsce zajęła Antonina Kryszak z klasy 7c,

II miejsce zajął Tymoteusz Kujawiński z klasy 7b,

III miejsce zajęła Nikola Andrzejczak z klasy 8b.

Wszystkim uczestnikom składamy serdeczne gratulacje i już teraz zapraszamy za rok do V edycji konkursu.

 

 

I Rajd PTTK "Wędrujemy, Kalisz poznajemy"

phoca thumb m image04W sobotę, 15 lutego 25 uczniów naszej szkoły wzięło udział w I Rajdzie PTTK "Wędrujemy, Kalisz poznajemy". Cudowna pogoda, lekki mróz i piękny, biały śnieg sprzyjały naszemu marszowi. Celem wędrówki było ukazanie piękna i ciekawej historii kaliskiego parku. A jest się czym chwalić... takiego parku mogą nam zazdrościć inne miasta! Na mecie czekała na nas zupa, niestety w taki dzień i ona była chłodna. Nasze serca rozgrzały jednak wyniki rajdu - ponownie stanęliśmy na podium, zajmując w klasyfikacji generalnej II miejsce.

 

 

Spotkanie z ambasadorem SOS

MiniartykulPrusWe wtorek 11 lutego 2025 r. gościliśmy w naszej szkole niezwykłego gościa, pana Marcina Prusa, ambasadora Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Więcej informacji o spotkaniu przeczytacie pod adresem https://www.mlodziezowasiatkowka.pl/wydarzenia-szkolenia/ambasador-sos-w-kaliskiej-siedemnastce

 

 

 

 

Mistrzostwa Kalisza w halowej piłce nożnej

phoca thumb m image01W dniach 11 - 12 lutego nasza szkoła była gospodarzem Mistrzostw Kalisza w halowej piłce nożnej w dwóch kategoriach wiekowych: Igrzyska Dzieci oraz Igrzyska Młodzieży Szkolnej.
W pierwszym dniu rywalizowali młodsi uczniowie z klas 5 i 6, którzy sprawili ogromną niespodziankę, zajmując II miejsce spośród 9 zespołów. W finale ulegli tylko faworytowi rozgrywek, SP18 Kalisz. W kolejnym dniu rywalizowali starsi uczniowie z klas 7 i 8, którzy również spisali się doskonale, zajmując III miejsce (grało 11 zespołów), wygrywając wszystkie mecze w fazie grupowej, a w ścisłym finale nieznacznie ulegając SP18 i SP24. Wielkie gratulacje dla wszystkich reprezentantów szkoły!



Bądźmy gotowi ratować życie!

phoca thumb m image0512 lutego 2025 r. uczniowie wszystkich klas czwartych i piątych naszej szkoły uczestniczyli w niezwykle ważnym wydarzeniu. W ramach zajęć z wychowawcami odbyły się warsztaty prowadzone przez wolontariuszkę Stowarzyszenia „Szukamy i Ratujemy" z Ostrowa Wielkopolskiego. Prowadząca zajęcia przekonywała, że dzięki naszemu zaangażowaniu i umiejętnościom, które dzisiaj ćwiczyliśmy, możemy uratować czyjeś życie.

Podczas warsztatów utrwaliliśmy podstawowe zasady pierwszej pomocy:
1. Zadbaj o bezpieczeństwo.
2. Oceń stan poszkodowanego i jego przytomność.
3. Udrożnij drogi oddechowe poszkodowanego i oceń oddech.
4. Wezwij pomoc.
5. Wykonaj resuscytację i - jeśli to możliwe - zastosuj defibrylator.

Po porcji teorii przyszedł czas na praktyczną naukę. Ćwiczyliśmy na czterech fantomach pod okiem ratowników kwalifikowanej kierowanej pomocy. Od dziś pojęcia resuscytacja krążeniowo-oddechowa, AED czy udrażnianie dróg oddechowych nie są tylko trudnymi słowami, ale czynnościami, których się podejmiemy, by ratować życie.

 

 

Sukces w konkursie recytatorskim

phoca thumb m image02W piątek, 7 lutego 2025 r. odbyło się drugie spotkanie eliminacyjne do Konkursu Recytatorskiego „Zabawa z poezją" organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 2c: Gabriela Jagielska, Maja Stasiak i Adam Gąbka. Wielkim sukcesem było zdobycie nagrody przez Adama Gąbkę i zakwalifikowanie się do finału, który odbędzie się 22 marca. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych udanych występów.

 

 

Copyright © 2013 - Szkoła Podstawowa Nr 17 w Kaliszu

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES :

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszych serwisach, dostosowania ich do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dowiedz się więcej

Akceptuję ?