Trudny język polski
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji nauczycielki języka polskiego zaprosiły swoich uczniów oraz społeczność szkolną do udziału w projekcie edukacyjnym ,,Święto Języka Polskiego". Przeprowadziliśmy ankiety wśród uczniów klas 4-8, nauczycieli i pracowników naszej szkoły oraz rodziców i mieszkańców osiedla.
Ich analiza potwierdziła, że nie bez powodu nasz język ojczysty uważany jest powszechnie za jeden z najtrudniejszych systemów językowych do nauki. Skomplikowana gramatyka (odmiana przez siedem przypadków, pięć rodzajów, problematyczna odmiana czasowników przez osoby czy wyrażanie czasu przeszłego, teraźniejszego i przyszłego - to tylko niektóre z przykładów). Nauka ortografii i interpunkcji, mnogość związków frazeologicznych. I wreszcie - szczególnie dla obcokrajowców - słynna szeleszcząca wymowa słów.
Wiele wyzwań przed każdym z nas! Dlatego warto poświęcić czas, by jak najlepiej opanować język, którym możemy się posługiwać dzięki sile i wytrwałości naszych przodków. Pamiętajmy, że poprzednie pokolenia wielokrotnie musiały walczyć o to, by móc mówić po polsku i być Polakami. Oddajmy im cześć, komunikując się poprawnie na co dzień i od święta.
A poniżej zestawianie wyrazów, związków, form odmiany, z którymi zmierzyli się uczestnicy naszej edukacyjnej zabawy.
Najtrudniejsze dla większości okazały się słowa: na co dzień, na pewno, na razie,
w cudzysłowie, jest powieszone. Tylko 20-30% ankietowanych potrafiła udzielić poprawnej odpowiedzi. Sporo trudności sprawiają formy: przyjaciołom, książę i naprzeciwko (używa ich poprawnie mniej niż 50% ankietowanych). Ponad połowa z nas nie popełni błędu w słowach: w ogóle, naprawdę, rok dwa tysiące piętnasty, wziąć. Warto oczywiście zapamiętać także poprawną pisownię wyrazów, z którymi w większości poradzili sobie pytani przez naszych ankieterów: półtora kilograma, z wyjątkiem, 11 grudnia, poza tym, dwoje drzwi, umieją, poszedłem, włączać, na dworze. I na deser kilka frazeologizmów, które na pewno wzbogacą nasz język: Z niejednego pieca chleb jadłem, Siedzi cicho jak mysz pod miotłą, Patrzy jak wół na malowane wrota, Raz kozie śmierć, Głową muru nie przebijesz.
Doskonalić język ojczysty można nie tylko na lekcjach języka polskiego, o czym przekonały nas kolejny raz opiekunki Samorządu Uczniowskiego, które wraz z podopiecznymi- przygotowały wiele pomysłowych zadań. Plakaty z archaizmami i zapomnianymi już słowami, które warto ocalić od zapomnienia dopełniły reszty. Zabawa i nauka w jednym towarzyszyły nam zatem przez cały dzień. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli włączyć się w nasze projekty!