Wolontariuszki z SP17 w Kaliszu polecają do czytania!
Jest nas dziesięć: Agnieszka, Jagoda, Zuzanna, dwie Martyny, Natalia, Amelia, Wiktoria, Julia i Weronika. Jesteśmy uczennicami klas 5 i 6. Od pięciu miesięcy czytamy dzieciom książki. Odwiedzamy je w osiedlowych przedszkolach i szkolnym oddziale „0". Łącznie odbyłyśmy 36 poczytajkowych spotkań.
Pragniemy podzielić się z Wami informacjami, jakie książki wybieramy do czytania i dlaczego?
Książką, która nas urzekła jest zbiór wierszyków Agnieszki Frączek „Trzeszczyki, czyli trzeszczące wierszyki". Wiemy, że maluchy często mają problemy z prawidłową wymową głosek trudnych takich jak „sz" „cz" „dz" „rz". Ta książeczka sprzyja utrwalaniu prawidłowej wymowy tych głosek. Czytamy podopiecznym wierszyki. Dzieci muszą powtórzyć trudne słówka, wyklaskać, wyśpiewać, wytupać je i tak nieświadomie usprawniają swój aparat mowy.
Kolejnymi pozycjami są książki Małgorzaty Strzałkowskiej „Miłość, radość, smutek, lęk". Dzieci często mają trudności z nazywaniem swoich stanów emocjonalnych i okazywaniem uczuć. Książeczka opisuje tęsknotę, zachwyt, radość złość, smutek, żal, zazdrość, szczęście. Podczas czytania zachęcamy dzieci do wyrażania tych emocji mimiką twarzy i gestem. Zapraszamy je do zabawy z lusterkiem, bawimy się z nimi w mimiczne kalambury „Co pokazuje twarz np. Oli".
Kolejna pozycja tej autorki to „Smak, słuch, dotyk, węch i wzrok". Tym razem dzieci słuchają informacji o pięciu zmysłach, a po przeczytaniu książeczki bawimy się z nimi w rozpoznawanie dźwięków, smaków, zapachów, układamy puzzle, zawiązujemy oczy i podajemy przedmioty do zidentyfikowania.
Oczywiście wśród czytanych bajeczek nie mogło zabraknąć Franklina, który idzie do szkoły, mówi, kocham cię, zaprasza do siebie misia. Te bajeczki zawsze niosą ze sobą wartości, o których możemy z dziećmi rozmawiać. Zachęcają je do wypowiadania się, dokonywania oceny postępowania, naśladowania bohatera.
Mamy nadzieję, że przybliżone przez nas lektury zainteresują również dzieci klas 1-3 naszej szkoły. Zapraszamy Was do szkolnej biblioteki!
Koordynator projektu : Jolanta Świniarska